Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin

Teraz jest N maja 26, 2019 6:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 30, 2013 5:18 pm 

Zajmuję się rękodziełem- produkcja biżuterii, mam działalność gospodarczą. Chciałabym sprowadzać z Chin półfabrykaty, chodzi o małe paczki przesyłane pocztą. I teraz pytanie- czy uda mi się samodzielnie przejść odprawę celną? Przy paczce o małej wartości (100-300zł) opłata dla agencji celnej byłaby największym kosztem, w ogóle przestałoby się to opłacać. Czy rzeczywiś cie dokumenty celne są niemożliwe do wypełnienia samemu?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 8:33 am 

Na pewno jest możliwy do wypełnienia samemu. Problem w tym, że aby odprawiać samemu trzeba być wpisanym na listę agentów celnych ministerstwa finansów, a do tego trzeba zdać egzamin państwowy. Egzamin wiąże się też z kosztami (około 750 zł), ewentualne kursy przygotowujące to też koszt od 1000 zł do 1700 zł.

W razie czego link:
http://www.agentcelny.pl

pozdrawiam,

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 9:35 am 

Możesz to sprowadzać, bo jeżeli paczka jest małej wartości, to może być zwolniona z cła i VATu, tylko nie wiem czy mógłbyś to potem wrzucić w koszty, wtedy koszt całego przedsięwzięcia to byłby tylko koszt w Chinach + transport.
Wszystko zależy od tego ile chcesz tego ściągnąć na raz, od tego zależy czy to przejdzie bez odprawy.

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 10:23 am 

Widzę, że agenci celni na wszystkich forach są jednomyślni- muszą dostać swój haracz i tak jest dobrze. Nie wiem tylko dlaczego biorą 20 razy więcej niż np. księgowa, która za taką cenę pracuje dla mnie cały miesiąc. Obecnie rozważam skorzystanie z usług DHL w tej sprawie, na co agenci zakrzykną, że DHL jest drogi i niekompetentny...

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 1:22 pm 

Tak gwoli wyjaśnienia - nie jestem agentem celnym tylko pracownikiem firmy odpowiedzialnym za import. Swego czasu też się zastanawiałem nad kursem i egzaminem ale odradzono mi to.

Odprawa to koszt około 180 zł, księgowa bierze 20 razy mniej - czyli z prostej kalkulacji pracuje za 9zł przez cały miesiąc - proszę uważać bo może PAP czyta te posty i zawitają z kontrolą sprawdzić te pogłoski o niewolnictwie :D

Zaniżania wartości w celu uniknięcia opłat celno - podatkowych - nie podpowiadam bo wg mnie to po prostu oszustwo.

Niektórzy kurierzy oferują odprawę w cenie przesyłki - np. TNT - ale ceny są wyższe niż na poczcie.

pozdrawiam,

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 1:52 pm 

Miałam na myśli, że księgowa za te same pieniądze pracuje przez miesiąc, np. codziennie wpisując jakąś fakturę. Natomiast agencja celna jednorazowo przygotowuje dokumenty do kontroli i to wszystko...
Słyszałam, że DHL ma formalności celne w cenie przesyłki, to i tak wyszłoby taniej niż inny transport+agencja celna. Ale, jak mówiłam, nie mam jeszcze doświadczenia, jednak żeby zacząć musi się to w ogóle opłacać.

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 2:31 pm 

Zawsze czynnikiem zmniejszającym koszty jest ilość - jeżeli dostawca jest pewny, a towar sprawdzony i odpowiada Pani jakością to może zakupić choćby zapas roczny? Wtedy przy większej ilości, można też rozważyć transport morski - tańszy lecz dłuższy.

pozdrawiam,

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 3:39 pm 

O zakupie większej ilości pomyślę kiedyś. Jako ciekawostkę mogę podać odpowiedź z ogólnopolskiej informacji celnej:
W chwili obecnej importowe zgłoszenia celne mogą być przekazywane w następującej formie:
- komunikatu elektronicznego podpisanego kluczem do bezpiecznej transmisji danych (obsługa „bezpapierowa", w pełni zautomatyzowana),
- komunikatu elektronicznego nie podpisanego kluczem do bezpiecznej transmisji danych, przesłanego lub dostarczonego do organu celnego na nośniku zewnętrznym, któremu towarzyszy złożenie w organie celnym zgłoszenia w formie papierowej,
- zgłoszenia celnego na formularzu SAD (forma wyłącznie papierowa)

Czyli można wypełnić SAD tylko papierowy, ale jeśli ktoś jest początkujący to zrobi tyle błędów, że i tak się nie uda, a celnicy nie pomogą bo to nie jest ich obowiązkiem, i tyle.

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 4:02 pm 

Można wypełnić SAD samemu, ale to bardzo trudne.

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 4:45 pm 

Chińczyk z aliexpress, u którego chcę kupić koraliki, stanowczo twierdzi, że dostanę DHL for free jak kupię u nich powyżej 100 dolarów. Ciekawe, czy wtedy odprawę celną też mi załatwią za darmo, to miałabym problem z głowy tym razem.

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 6:07 pm 

Chińczykowi chodziło najpewniej, że ci opłaci tą przesyłkę, a nie że załatwi za darmo, bo to nie możliwe, więc na darmową odprawę bym nie liczył, bo cena odprawy nie wchodzi w standardową cenę przesyłki.

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 8:12 pm 

Jak mam więc rozumieć taki cytat:• Nie płacisz za tę usługę, jeśli Twoim przewoźnikiem jest dhl.
Przeczytałam to w przewodniku po usługach celnych dhl, strona 5, tutaj jest link:
http://www.dhl.com.pl/content/dam/downl ... ch_dhl.pdf
zresztą jutro do nich zadzwonię to się dowiem

PostNapisane: Cz sty 31, 2013 9:17 pm 

Dzwoń jak ci się chce, ale dla mnie to nie wyobrażalne, żeby DHL oferował jakieś usługi transportowe, np. transport z Chin za darmo.

PostNapisane: Pt lut 01, 2013 10:00 am 

@Jasmine
z tego co się orientuję to SAD w wersji papierowej - jest opcją w tej chwili wyłącznie w przypadku awarii systemu Celina i celnicy mogą go przyjąć jeżeli mają wytyczne aby stosować procedurę awaryjną.

klucz do bezpiecznej transmisji danych - sporo papierologii aby go uzyskać - no ale dla cierpliwego do zrobienia.

dostarczanie wersji papierowej ze zgłoszeniem na nośniku - sporo fatygi ale dla cierpliwego do zrobienia.

komunikat elektroniczny - kombinacji z dokumentem w wersji XML, problemy z poprawnym wypełnianiem - ale ponownie dla "bardzo" cierpliwego zapewne do zrobienia.

Ok - może bez tego agenta celnego da radę to zrobić, ale to naprawdę sporo chodzenia aby mieć te 180 zł w kieszeni. Dlatego odradzono mi bawienie się w agenta celnego - uważam, że słusznie - lepiej ten czas spożytkować na znalezienie jakiegoś lepszego dostawcy, ponegocjować atrakcyjniejszą cenę, znaleźć nowy produkt - i wyjść na tym o wiele lepiej niż na oszczędnościach przy odprawie.

PostNapisane: Pt lut 01, 2013 1:43 pm 

CARLOS napisał(a):
Ok - może bez tego agenta celnego da radę to zrobić, ale to naprawdę sporo chodzenia aby mieć te 180 zł w kieszeni. Dlatego odradzono mi bawienie się w agenta celnego - uważam, że słusznie - lepiej ten czas spożytkować na znalezienie jakiegoś lepszego dostawcy, ponegocjować atrakcyjniejszą cenę, znaleźć nowy produkt - i wyjść na tym o wiele lepiej niż na oszczędnościach przy odprawie.

Kurs na agenta celnego kosztuje tylko trochę ponad 1000 PLN, zwraca się już po kilku odprawach, jak ktoś często to robi może to wziąć pod uwagę, zwłaszcza, że jak masz to opanowane w teorii i w praktyce, to na pewno nie jest trudne - czytanie i pisanie też kiedyś było dla nas trudne jak zaczynaliśmy szkołę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1