Forum BigChina.pl

Import z Chin Forum BigChina.pl

Pierwsze polskie forum dla importerów z Chin
Teraz jest Śr paź 22, 2014 7:21 am

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 04, 2010 11:02 am 

Witam wszystkich!
Na wstepie prosilbym o wyrozumialosc, gdyz jestem tu nowy, wiec dla wielu z Was moje pytania bedza sie wydawac conajmniej oczywiste i banalnie proste, wiec prosze bez wiekszej krytyki :)
Szukam w chinach czesci samochodowych i prowadzilem wstepne rozmowy z paroma firmami. Teraz mam pare pytan:
- czy 4-5 letni Gold Supplier moze sie okazac oszustem? - pytanie raczej od strony praktycznej, niz teoretycznej.
- czy wysylka ok 500kg i ok 3-4 cbm moze kosztowac 50$? Bo jedni mi proponuja tyle, inni natomiast darmowa przy zakupie na ok 3000$
- jakie oplaty ponosze w samym porcie, kto mnie powiadomo o tym, ze statek juz dotarl i mam odebrac towar? Ile mam na to czasu i ile sie placi za kazdy kolejny dzien zwloki? Ile % cla jst na czesci samochodowe? VATu doliczam 22%?
- jak wyglada cala procedura zakupu? Wysylam maila z zamowieniem, przelewam pieniadze na konto bankowe i czekam na towar? Bo troche to ryzokowne sie wydaje - jestem skazany tylko i wylacznie na uczciwosc sprzedawcy. Bo ile razy pisalem o jakis kontrakt/umowe, to zawsze odpisywali, ze musze im wierzyc (4-5 letni Gold Supplier'zy)
Z gory dziekuje i pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 04, 2010 8:17 pm 

Witam,

1. Sprzedawca z 4-5 letnim statusem Gold Supplier niestety także może okazać się oszustem. Na pewno pocieszające jest to, że prawdopodobieństwo na to, że tak się stanie jest duuużo mniejsze niż w przypadku sprzedawcy z krótszym stażem jako GS.
Jeśli nie ma innej możliwości sprawdzenia producenta (audyt, wyjazd do Chin, obejrzenie procesu produkcji, itp.) to zalecam sprawdzenie opinii w internecie i prośbę o jakieś referencje.
2. Na jakich warunkach ma być transport?
3. Odpowiedź zależy od punktu 2. Reszta pytań do spedytora i urzędu celnego.
4. Niestety, tak to wygląda. Oczywiście nie przelewa Pan od razu 100% wartości zamówienia, ale to chyba oczywiste, prawda?
Ryzyko jest zawsze, ale to są "koszty" importu, a nie kupowania w hurtowni w Polsce.

Pozdrawiam,
K. Szymczak

Rep. Office, Shanghai
Licence: 2200506060126

Import Chiny | k.szymczak@sinco.com.pl

PostNapisane: Pt lut 05, 2010 9:44 am 

edifice napisał(a):
Witam wszystkich!
Na wstepie prosilbym o wyrozumialosc, gdyz jestem tu nowy, wiec dla wielu z Was moje pytania bedza sie wydawac conajmniej oczywiste i banalnie proste, wiec prosze bez wiekszej krytyki :)
Szukam w chinach czesci samochodowych i prowadzilem wstepne rozmowy z paroma firmami. Teraz mam pare pytan:
- czy 4-5 letni Gold Supplier moze sie okazac oszustem? - pytanie raczej od strony praktycznej, niz teoretycznej.
- czy wysylka ok 500kg i ok 3-4 cbm moze kosztowac 50$? Bo jedni mi proponuja tyle, inni natomiast darmowa przy zakupie na ok 3000$
- jakie oplaty ponosze w samym porcie, kto mnie powiadomo o tym, ze statek juz dotarl i mam odebrac towar? Ile mam na to czasu i ile sie placi za kazdy kolejny dzien zwloki? Ile % cla jst na czesci samochodowe? VATu doliczam 22%?
- jak wyglada cala procedura zakupu? Wysylam maila z zamowieniem, przelewam pieniadze na konto bankowe i czekam na towar? Bo troche to ryzokowne sie wydaje - jestem skazany tylko i wylacznie na uczciwosc sprzedawcy. Bo ile razy pisalem o jakis kontrakt/umowe, to zawsze odpisywali, ze musze im wierzyc (4-5 letni Gold Supplier'zy)
Z gory dziekuje i pozdrawiam!

4-5 letni staz na alibabie o niczym nie swiadczy, rozmawialem kiedys z firma, ktora robila interesy z jednym z producentow przez ponad 3 lata az do moemtu kiedy przyszedl wadliwy towar, 40.000 usd w plecy, towar odeslany i ani widu ani slychu, ani nowego towaru ani kasy. Ogolnie spotkalem tego typu 2 przypadki.

Wysylka moze tyle kosztowac, ale musisz liczyc sie z tym, ze moga dojsc koszty THC (i zapewne dojda), zapytaj ich od razu jakie sa koszty THC w porcie docelowym.

Kontrakt czy umowe powinni Ci bez zadnego problemu dac. To bardzo dziwne sie wydaje, ze jakikolwiek producent oferuje Ci towar bez kontraktu. Ryzyko istnieje zawsze i tak jak napisal Karol, sa to 'koszty importu'. Musisz sie zawsze z tym liczyc. Swoja droga probowal bym ich nacisnac na kontrakt.

http://www.datalawltd.com

datalawltd@datalawltd.com

Tel/Fax: +86 20 3996 9004
Tel: +86 18 66 500 45 46

Tel. stacjonarny (NIE KOMORKA!) PL: 61 666 09 09 - laczy z Chinami

Tytuł:
PostNapisane: So lut 06, 2010 12:02 pm 

Dziekuje za szybka i wyczerpujaca odpowiedz!
Co do ryzyka, to wiadomo, ze nie da sie go w 100% wyeliminowac. Pociesza mnie fakt, ze jest to dosyc nietypowy towar, wiec raczej malo kto z nastawieniem na oszustwo probowalby go sprzedawac. Chociaz taka sytuacja, o ktorej pisal slavecky jest jak najbardziej mozliwa :(
Do Chin raczej nie mam mozliwosci poleciec - zbyt mala kwota zakupu, zebym sobie mogl pozwolic na taka wycieczke.
Wyslalem juz maila z pytaniem odnosnie THC - zobaczymy, co odpisza. Jakie papiery beda musieli mi wyslac razem z towarem, zebym mogl go normalnie odebrac i oclic? Towar bede odbierac jako firma. Slyszalem, ze beda potrzebne bill of lading, invoice i packing list - czy to jest wszystko, czego bede potrzebowac?
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 16, 2010 11:40 pm 

Proszę jeszcze pamiętać o oznaczeniach CE (tu odsyłam do strony www.oznaczenie-ce.pl oraz ROHS : www.rohs-weee.pl/rohs.php ) i ewent. licencji/zgody właściciela znaku towarowego zastrzeżonego przy imporcie towarów tzw. `markowych`.

Odnośnie transportu - radzę zakup na warunkach FOB - od początku do końca ma Pan pełną kontrolę kosztów transportu.

Pozdrawiam,

- odprawy celne
- obsluga portowa kontenerow/drobnicy
- rozformowania kontenerow
gdynia@speedagencja.com tel. 0 58 783 46 25

Tytuł:
PostNapisane: N kwi 11, 2010 4:49 pm 

Witam!
W koncu dostalem odpowiedz odnosnie wysylki. Napisali mi, ze moga to wyslac tylko jako EX-work. Teraz pytanie do specow - co to znaczy i jak to wyglada :)? Po odbior bede musial jechac do portu w Gdyni? Jakie papiery beda mi musieli wyslac razem z towarem? Tylko fakture zakupu, czy tez jakies certyfikaty odnosnie norm jakosci, produkcji oraz np nietoksycznosci itd?
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam, edifice

Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 12, 2010 9:50 pm 

EXW to jest odbior w fabryce, powiedz im tak, ze wiesz ze nie maja licencji exportowej i niech to sami oplaca ewentualnie jak sie zgodzisz to niech oni to dostarcza do portu na twoj koszt i oplaca kwit firmie, ktora ma licencje. Z reguly jakies 300 RMB, moze max 500 nie wiecej.

http://www.datalawltd.com

datalawltd@datalawltd.com

Tel/Fax: +86 20 3996 9004
Tel: +86 18 66 500 45 46

Tel. stacjonarny (NIE KOMORKA!) PL: 61 666 09 09 - laczy z Chinami

Strefa czasowa: UTC + 1